Title

Blog

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ...

İkinci el araç almayı düşünüyor fakat bu konuda hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğinizi bilmiyorsanız, bu yazımız tam da size göre.
Sıfır araçlara göre daha ekonomik ve daha avantajlı olan ikinci el araç almak, bir takım riskleri de beraberinde getirir. Yeteri kadar araştırma yapılmamış bir ikinci el araç alımında kişiler mağdur duruma düşebilmektedirler. İkinci el araç alımının nasıl olması gerektiğine dair her türlü detay bilgi verdiğimiz bu yazımızı okuduktan sonra bu konuda bir hayli bilgi sahibi olacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

 

İKİNCİ EL ARAÇ ALIMINDA ÖNEMLİ NOKTALAR

 

 

 • Oto mercek firması olarak ikinci el araç almayı düşünenler için dikkat etmeleri gereken birkaç önemli noktadan bahsettik.
 • Eğer aklınızdaki modele uygun bir ikinci el araç bulduysanız öncelikle aracı alacağınız yerin ya da kişinin güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü ikinci el araç alanların en çok karşılaştığı problemlerin başında çalıntı araba sorunu gelir. Böylesi bir durumla karşılaşıp mağdur olmamak için ikinci el aracınızı muhakkak kaliteli ve güvenilir bir kurumsal firmadan almaya özen gösterin.

 

 

 • Satın alacağınız ikinci el aracın kesinlikle kontrolünü yapın. Araca dokunun, test sürüşü yapın, içini ve dışını kontrol edin. Sürüş esnasında araçtan gelen sesleri dikkatli bir şekilde dinleyin. Herhangi bir arıza olup olmadığını anlamak amacı ile araçtan çıkan sesler son derece önemlidir. Çizik, pas ya da benzeri dış kusurlarının olup olmadığına dikkat edin. Ve bütün bu işlemleri yaparken işinizi acele getirmeyin. En küçük hatayı bile gözden kaçırmamak için yavaş ve dikkatli bir şekilde araç kontrolünü gerçekleştirin.
 • Fiyat endeksi yapabilmek adına satın almayı düşündüğünüz araç modelinin piyasa değerini muhakkak öğrenin.
  Aracın çalıntı olup olmadığını öğrenmek amacı ile ruhsatta yer alan şase numarası ile motor şase numarasının eşleşip eşleşmediğine dikkat edin. Numaraların aynı olmaması aracın çalıntı olduğunu gösterir.
 • Süspansiyon kontrolünü muhakkak yapın. Eğer aracın duruşundan bir tarafa doğru eğrilik fark ederseniz bu süspansiyonda sıkıntı olduğu anlamına gelir.
 • Araç sicilini muhakkak sorgulatın.
 • Aracın kaza geçmişi olup olmadığını öğrenmek amacı ile kasko ve kaza sorgulaması yapın. Bu işlemi aracın plaka ve şase numarasını ile birlikte bir sigorta acentesinde yaptırabilirsiniz.
 • Almaya karar verdiğiniz ikinci el aracı kendiniz kontrol ettikten sonra bir de uzman eller tarafından kontrol edilmesini sağlayın. Yani muhakkak oto ekspertizini yaptırın. Aracın her açıdan incelenmesi olarak ifade edilen oto ekspertizi yaptırdığınız takdirde aracı almadan önce herhangi bir arızası olup olmadığını tespit etmiş olursunuz. Bu sayede araçtaki arızaları giderme fırsatına sahip olur ve güvenli bir sürüş gerçekleştirirsiniz. Yani hem güvenli bir sürüş hem de kaliteli bir alışveriş olması açısından oto ekspertiz son derece önemlidir.
 • Aracın ekspertizini yaptırırken noterle anlaşmalı olan kurumsal ekspertiz merkezleri ile birlikte çalışmaya özen gösterin. Ayrıca ekspertiz sırasında muhakkak aracın yanında olun ve satın alma işlemleri tamamlanana kadar da ayrılmayın.