Title

Blog

OTO EKSPERTİZ YAPTIRMAZSAM NE OLUR?

Araç muayenesi olarak da bilinen oto ekspertiz, araçlarda herhangi bir sorun olup olmadığını ortaya çıkaran detaylı bir incelemedir. Oto Ekspertiz yaptırmazsam ne olur peki? Adı üstünde araç muayenesi olan oto ekspertiz sırasında araçlar iç ve dış olmak üzere her türlü detayları en ayrıntılı şekilde muayene edilir ve ortada bir sorun varsa meydana çıkarılır. Düzenli bir şekilde yapılan oto ekspertiz araç kullanım ömrünü de uzatır. Peki, oto ekspertizi yaptırmadığınız takdirde başınıza neler gelebileceğine dair bir fikriniz var mı? Hemen sizler için bu konuya açıklık getirelim.

 

 

OTO EKSPERTİZİN ÖNEMİ

 

 

Özellikle ikinci el bir araç almayı düşünüyorsanız muhakkak bir oto ekspertizi yaptırmanız gerekir. Çünkü satın alacağınız ikinci el araç hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Hem fiyat konusunda anlaşmaya varabilmek hem de güvenilir bir araç satın alabilmek adına. Yalnızca araç sahibinden alacağınız bilgiler kesinlikle yeterli olmayacaktır. Bunun için muhakkak bir oto servisine gidip aracınızı muayene ettirmeniz gerekir. Muayene sırasında aracınızda herhangi bir sorun, hasar ya da kusur varsa hemen ortaya çıkacaktır. Bu muayeneyi yaptırmadığınız takdirde ise mevcut hasarlar zamanla daha büyük bir problem haline gelecek ve size maddi anlamda ciddi zorluklar yaşatacaktır. Hatta belki de araçtaki bir hasar sizin seyir halindeyken kaza yapmanıza bile sebep olacaktır. Hem maddi hem de manevi yönden zarara uğramamak için tek yapmanız gereken güvenilir bir oto servisinden, ekspertiz hizmeti almak olacaktır.

 

 

OTO EKSPERTİZ SIRASINDA NE YAPILIR?

Araç için bir check- up niteliğinde olan oto ekspertiz sırasında araç kademeli olarak bir takım testlere tabi tutulur. Araç motor testi ile başlayan bu süreçte, fren, süspansiyon, DYNO ve benzeri pek çok test uygulanır. Araç kaportası, boyası, tekerlek gücü, cam açma kilitleri, direksiyon simidi, klima durumu, far durumu ve araçla ilgili aklınıza gelebilecek her özellik detaylı bir şekilde kontrol edilir. İç ve dış olmak üzere yapılan bu detaylı kontroller sonucunda ise araç sahibine araç bilgisine dair her türlü ayrıntının yer aldığı bir oto ekspertiz raporu verilir.